Don't pay: $1,320.00
$1,095.00
SAVE $225.00 (17%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Eaton 5P 1550VA / 1100W Line Interactive Tower UPS - 1x USB Port, 1x RS232 serial port and relay contacts, 1x mini terminal block, 1x slot for NETWORK-MS, MODBUS-MS or RELAY-MS cards - Input: Fixed Line cord 10A, Output: 2x AU 10A, 3x IEX C13 (10A) - Graphical LCD displays UPS status and measurements - 3 Years Limited Warranty on Electronics, 2 Years Limited Warranty on Battery - 5P1550AU
(5P1550AU)
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
Miscellaneous
| Software Included | Eaton Intelligent Power |
| Certifications & Standards |
|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5P1550AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 5P1550AU |
| Product Name | 5P1550AU 1550VA Tower UPS |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.60 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 230 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 445 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RS-232 |
| USB | |
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Power Description
| Input Voltage | 160 V AC |
| 294 V AC | |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Load Capacity | 1.55 kVA/1.10 kW |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Output Current | 10 A |
| SKU | 5P1550AU |
| Barcode # | 743172042897 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 17.1200kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.538m |
| Shipping Cubic | 0.041318000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





