- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(5P650AU)
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 35°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
Management
| Battery Management | ABM® & temperature compensated charging method (user selectable) |
| Network Management | SNMP Manageable |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Software Included | Eaton Intelligent Power Software |
| Certifications & Standards |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.80 kg |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 1U |
| Height | 230 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 345 mm |
Technical Information
| Dataline Protection | RS-232 |
| USB | |
| Plug/Connector Type | Aust. 10A |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Load Capacity | 650 VA/420 W |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Current | 10 A |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5P650AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5P 650 VA AU Tower |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 5P650AU |
| Barcode # | 743172042866 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 8.7500kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.320m |
| Shipping Length | 0.444m |
| Shipping Cubic | 0.032678000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





