Don't pay: $1,355.00
$1,081.00
SAVE $274.00 (20%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
EATON LINE INTERACTIVE 5P UPS 1150VA / 770W - RACK 1U
(5P1150iR)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.62 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 509 mm |
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| 220 V AC | |
| 230 V AC | |
| 208 V AC | |
| Load Capacity | 1.15 kVA/770 W |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Manufacturer Part Number | 5P1150IR |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 5P 1150i VA Rack 1U |
| Product Series | 5P |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 5P1150iR |
| Barcode # | 743172042927 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 18.6000kg |
| Shipping Width | 0.550m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.600m |
| Shipping Cubic | 0.059400000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





