- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9E 2000IAU 2000VA/1600W 230V On Line Tower UPS
- Topology: On Line Double Conversion
- Power Ratings: 2000VA/1600W
- I/O: 1x IEC C14-10A, 6x IEC C13 10A
- Nominal Voltage: 208/220/230/240V for 0-3KVA
- Input/Output Frequency Range: 40~70Hz Input, 50/60Hz Autosensing Output
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- 9E2000IAU
- 12 Months Limited Warranty
(9E2000IAU)
Power Description
| Load Capacity | 2 kVA/1.80 kW |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9E2000IAU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9E 2kVA Tower UPS |
| Product Series | 9E |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Phase | Single Phase |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.40 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 330 mm |
| Width | 190 mm |
| Depth | 399 mm |
| SKU | 9E2000IAU |
| Barcode # | 743172105622 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 53.7000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





