- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(9PX3000IRT3UANZ)
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Hot Swappable | Yes |
| Number of External Battery Cabinets | 4 |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 27.40 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 3U |
| Height | 130 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 485 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX3000IRT3UANZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9PX 3KVA Rack/Tower UPS |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 200 V AC |
| 220 V AC | |
| 208 V AC | |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| Load Capacity | 3 kVA/3 kW |
| Input Voltage Range | 176 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | CCTV Camera |
| POS Terminal | |
| Server | |
| Gate | |
| Storage | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 (16A) |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 (16A) |
| IEC 60320 C13 (10A) | |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
| 2 x IEC 60320 C19 (16A) |
| SKU | 9PX3000IRT3UANZ |
| Barcode # | 743172081391 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 34.7000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





