- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9PX Li-Ion 3000VA/2400W 230V On Line 2U Rack/Tower UPS
- Topology: On-Line, Double Conversion
- Power Ratings: 3000VA/2400W (3000W with EBM)
- I/O: 1x IEC C20 16A, 8x IEC C13 10A + 2x IEC C19 16A
- Nominal Voltage: 230V (Adjustable to 200/208/220/230/240V)
- Frequency Range: 47~70Hz Input, 50/60Hz Auto-Sensing Output
- Communication: RS-232 Serial, USB, Communication Card Slot
- Terminals: ROO/RPO, Output
- Form Factor: 2U Rack/Tower
- 9PX3000IRTANZ-L
- 5 Years Manufacturer Warranty
(9PX3000IRTANZ-L)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
Multilingual LCD : |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Management
| Network Management | Modbus RTU |
| Modbus TCP |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | Edge Computing |
| Mining | |
| Mission Critical Equipment | |
| Healthcare | |
| Storage | |
| Telecommunication | |
| Network | |
| Data Center | |
| IT Infrastructure | |
| Virtual Platform | |
| Server | |
| Non-critical Device | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 (16A) |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 (10A) |
| Outlet Group | |
| IEC 60320 C19 (16A) | |
| Receptacle Detail | 2 x Outlet Group |
| 2 x IEC 60320 C19 (16A) | |
| 8 x IEC 60320 C13 (10A) |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Backup/Run Time (Half Load) | 21 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 22.80 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86.5 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 605 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9PX3000IRTANZ-L |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | 9PX3000IRTANZ-L |
| Product Name | 9PX Lithium-ion UPS |
| Product Line | 9PX Lithium-ion |
| Product Series | 9PX |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| 208 V AC | |
| 240 V AC | |
| 200 V AC | |
| 220 V AC | |
| Load Capacity | 3 kVA/2.40 kW |
| Input Voltage Range | 176 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | 9PX3000IRTANZ-L |
| Barcode # | 743172104687 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 31.5000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





