- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 3000I 3000VA / 2700W 240V On-Line Tower UPS
- Rating (VA/Watts): 3000/2700
- Connection: 1x IEC-320-C20
- Output Receptacles: 1x IEC-320-C19 & 5x Aust. 16A
- On-line Double Conversion with PFC (Power Factor Correction)
- Multilingual Graphical LCD Display
- UPS Tower Form Factor
- 9SX3000I-AU
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SX3000I-AU)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 45 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | IT System |
| Network | |
| Storage Device | |
| Industry | |
| Telecommunication | |
| Medical | |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| AUS | |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| 5 x AUS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 48.70 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 346 mm |
| Width | 214 mm |
| Depth | 412 mm |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Load Capacity | 3 kVA/2.70 kW |
| Input Voltage Range | 140 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9SX3000I-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9SX 3000VA Tower UPS |
| Product Series | 9SX |
| Brand Name | Eaton |
| SKU | 9SX3000I-AU |
| Barcode # | 743172091116 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 37.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





