- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Eaton 9SX 6000I 6000VA / 5400W 240V On-Line Tower UPS
- Rating (VA/Watts): 6000/5400
- Multilingual Graphical LCD Display
- On-Line Double Conversion with PFC System
- Connection: Hardwired
- Output REceptacles: Hardwired
- 9SX6KI-AU
- 2 Years Manufacturer Warranty
(9SX6KI-AU)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 46 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 65.50 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 575 mm |
| Width | 244 mm |
| Depth | 542 mm |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9SX6KI-AU |
| Manufacturer Website Address | http://www.eatoncorp.com.au |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 9SX 6000VA Tower UPS |
| Product Series | 9SX |
| Brand Name | Eaton |
Technical Information
| Application/Usage | Telecommunication |
| Medical | |
| IT System | |
| Industry | |
| Storage Device | |
| Network | |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| 240 V AC | |
| 230 V AC | |
| 208 V AC | |
| 200 V AC | |
| Load Capacity | 6 kVA/5.40 kW |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 276 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| SKU | 9SX6KI-AU |
| Barcode # | 743172108531 |
| Brand | EATON |
| Shipping Weight | 65.5000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





