- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
AMD Radeon RX550X 4GB LP DP Card
(5LH79AA)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Standard Bench Repair & Phone-in Assistance) |
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 256 bit |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | RX 550 |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 500 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | 5LH79AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Radeon RX 550X Graphic Card |
| Brand Name | HP |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 153 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 79 mm |
| Height | 21 mm |
| Width | 167 mm |
| Card Height | Low-profile |
| SKU | 5LH79AA |
| Barcode # | 193424079339 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 0.3400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





