- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Radeon Pro WX 9100 16GB Graphics Achieve previously untapped flexibility and extraordinary levels of photorealistic rendering, reach new frontiers in real-time visualization, and handle 8K resolutions with ease with the AMD Radeon™ Pro WX 9100, a single slot form factor card based on AMD's latest "Vega" GPU architecture. Features Effortlessly make real-time material and complex lighting changes to rendered objects and scenes and generate near real-time photorealistic visualization walkthroughs with peak single-precision floating-point performance. Efficiently work with massive textures and data sets with 16GB of HBM2 memory and a 2048-bit memory interface. Expand your view and drive up to six 4K (3840 × 2160 resolution) @ 60 Hz or three 5k (5120 x 2880 resolution) displays @ 60 Hz or one 8K (7680 × 4320 resolution) display @ 60 Hz.
(2TF01AA)
| Platform Supported | PC |
| Additional Warranty Information | 3 Years Limited Warranty (Next Day On-Site, with Hardware Support & Phone-in Assistance) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 6 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | HBM2 |
| Bus Width | 2048 bit |
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | 2TF01AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Radeon Pro WX 9100 16GB Graphics Card |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Slot Space Required | Single |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | WX 9100 |
| Chipset Line | Radeon Pro |
| Chipset Series | WX |
| API Supported | OpenGL 4.5 |
| OpenGL 2.0 | |
| DirectX 12.1 | |
| Vulkan | |
| Multi-GPU Technology | CrossFire Pro |
| Number of Monitors Supported | 6 |
| SKU | 2TF01AA |
| Barcode # | 191628982486 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





