- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(Z0B14AA)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
| Linux |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Years Limited Warranty (Next Day On-Site; Unit Exchange & Phone-in Assistance) |
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 256 bit |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | WX 7100 |
| Chipset Line | Radeon Pro |
| Chipset Series | WX |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Slot Space Required | Single |
Technical Information
| API Supported | OpenGL 4.5 |
| Vulkan | |
| OpenCL 2.0 | |
| DirectX 12 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | Z0B14AA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com/au/ |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | AMD Radeon Pro WX 7100 8GB Graphics Card |
| Brand Name | HP |
| SKU | Z0B14AA |
| Barcode # | 190780612491 |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





