- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RX-6600-XT-MECH-2X-8G-OCV)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Power Description
| Power Supply Wattage | 500 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 128 bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 4.0 x8 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | RX 6600 XT MECH 2X 8G OCV1 |
| Manufacturer Website Address | http://au.msi.com |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | Radeon RX 6600 XT MECH 2X 8G OCV1 |
| Product Name | Radeon RX 6600 XT MECH 2X 8G OCV1 Graphic Card |
| Product Line | MECH |
| Brand Name | MSI |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 728 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 215 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 42 mm |
| Width | 128 mm |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | RX 6600 XT |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 6000 |
| GPU Boost Clock | 2.60 GHz |
| Game Clock | 2.41 GHz |
Technical Information
| API Supported | DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL 4.6 | |
| Multi-GPU Technology | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 2048 |
| SKU | RX-6600-XT-MECH-2X-8G-OCV |
| Barcode # | 4719072879693 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 1.0800kg |
Manifacturer Warranty : 3 Years Manifacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





