- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RADEON-RX-6400-AERO-ITX-4)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Power Description
| Power Supply Wattage | 350 W |
| Power Connector | No |
Memory
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 64 bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 4.0 x4 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | RADEON RX 6400 AERO ITX 4G |
| Manufacturer Website Address | http://au.msi.com |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | Radeon RX 6400 AERO ITX 4G |
| Product Name | Radeon RX 6400 AERO ITX 4G Graphic Card |
| Product Line | AERO |
| Brand Name | MSI |
Technical Information
| API Supported | DirectX 12 |
| OpenGL 4.6 | |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 768 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 358 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 172 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 39 mm |
| Width | 112 mm |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | RX 6400 |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | RX 6000 |
| GPU Boost Clock | 2.32 GHz |
| Game Clock | 2.04 GHz |
| SKU | RADEON-RX-6400-AERO-ITX-4 |
| Barcode # | 824142283356 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 0.7100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





