- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Boost productivity in the office and school with the affordable and easy to manage HP Chromebox. Get quick access to data and effortless collaboration with your team using cloud based G Suite for business and Android™ applications[1].
- Intel® Core™ i5-7300U with Intel® HD Graphics 620 (2.6 GHz base frequency, up to 3.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 3 MB cache, 2 cores)
- Chrome OS™
- 8 GB DDR4-2400 SDRAM (2 x 4 GB)
- 64 GB SATA SSD
(6KY98PA)
Specifications
| Accessory | |
| Camera | |
| Card Reader | One 3-in-1 SD card reader |
| Chipset | |
| Dimensions | 14.93 x 14.93 x 4 cm |
| Drive Bay | |
| Expansion Slot | |
| Form Factor | Mini |
| Front I/O | 1 headphone/microphone combo; 2 USB 3.0; 1 3-in-1 SD card reader |
| Front/Rear Ports | |
| Graphics | Intel® HD Graphics 620 |
| LAN | Wired Gigabit Ethernet (RTL8151GH-CG) |
| Memory | 8 GB DDR4-2400 SDRAM (2 x 4 GB) |
| Operating System | Google Chrome™ OS |
| Optical Drive | |
| Power Supply | 90 W external power adapter |
| Processor | Intel® Core™ i5-7300U with Intel® HD Graphics 620 (2.6 GHz base frequency, up to 3.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 3 MB cache, 2 cores) |
| Product Family | HP |
| Rear I/O | 1 HDMI; 1 power connector; 1 RJ-45; 1 USB 3.0; 1 USB Type-C™; 2 USB 2.0 |
| Storage Capacity | 64 GB SATA SSD |
| Storage Type | 64 GB SATA SSD |
| Warranty | 1/1/0 |
| Weight | 0.79 kg |
| Wireless | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 802.11 AC 2x2 WiFi + Bluetooth® 4.2 Combo Adapter, non-vPro |
| SKU | 6KY98PA |
| Brand | HP |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo P620 Workstation Threadripper Pro 3955WX 64GB 512GB+2TB A4000 Win10 Pro
$10,499.00 $10,919.00





