Don't pay: $1,817.27
$1,114.00
SAVE $703.27 (39%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO M70S G3 SFF I5-12400, 256GB SSD, 16GB, DVDRW, INTEL UHD, W11P
(11T80020AU)
Input Devices
| Keyboard Localization | English |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
Warranty
| Additional Warranty Information |
|
| Limited Warranty | 3 Year |
Network & Communication
| Bluetooth | No |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
Processor
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-12400 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.30 kg |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 340 mm |
| Width | 93 mm |
| Depth | 298 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 11T80020AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 11T80020AU |
| Product Name | ThinkCentre M70s Gen 3 11T80020AU |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M70s Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (15W charging) |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| EPEAT Silver | |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| ErP Lot 3 | |
| TCO 9.0 | |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| SKU | 11T80020AU |
| Barcode # | 196379594247 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo P620 Workstation Threadripper Pro 3955WX 64GB 512GB+2TB A4000 Win10 Pro
$10,499.00 $10,919.00





