- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO M70Q-1 TINY I5-10400T, 256GB SSD, 16GB, NO ODD, UHD630, WIFI+BT, W10P/W11P
(11DT00D4AU)
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Additional Warranty Information |
|
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H470 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
Miscellaneous
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 256GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Intel Optane Memory Ready | No |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.25 kg |
| Form Factor | Tiny |
| Height | 37 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 183 mm |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-10400T |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Generation | 10th Gen |
General Information
| Product Type | Desktop Computer |
| Manufacturer Part Number | 11DT00D4AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 11DT00D4AU |
| Product Name | ThinkCentre M70q 11DT00D4AU |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Series | M70q |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| SKU | 11DT00D4AU |
| Barcode # | 196118797458 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Lenovo P620 Workstation Threadripper Pro 3955WX 64GB 512GB+2TB A4000 Win10 Pro
$10,499.00 $10,919.00





