- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
components > memory > Generic Memory> 16GB DDR5-6400MT/s CL32 DIMM FURY White
Kingston FURY Renegade RAM Module for Motherboard, Computer - 16 GB (1 x 16GB) - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 MHz Single-rank Memory - CL32 - 1.40 V - Non-ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM
16GB DDR5-6400MT/s CL32 DIMM FURY Renegade White XMP Features
- Up to 6400 MHz speed with Unbuffered signal and CL32 latency for playing the latest games and using heavy software
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 16 GB of memory will make them run in a flash
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
Guides & Documents
(KF564C32RW-16)
Miscellaneous
| Compatibility |
|
Technical Information
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Computer |
| Motherboard | |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Memory Rank | Single-rank |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Thickness | 7.7 mm |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 133.4 mm |
| Width | 39.2 mm |
General Information
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Part Number | KF564C32RW-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Name | FURY Renegade 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Product Line | FURY Renegade |
| Brand Name | Kingston |
| SKU | KF564C32RW-16 |
| Barcode # | 740617333794 |
| Brand | KINGSTON |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





