- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Netgear WAC540 Insight Tri Band Managed Smart Cloud Wireless Access Point - Wireless: 802.11ac (2x2), 802.11ac (4x4) - Frequencies: 2.4GHz and 5GHz - Max Theoretical Throughput: 3Gbps AC3000 - Max Throughput: 400/867/1733Mbps (2.4/5/5GHz) - Internal Antenna Gain: 3/4dBi (2.4/5GHz) - 2x 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 port with Auto Uplink (Auto MDI-X) - Supports IEEE 802.3at Power over Ethernet - Multi-User MIMO - WAC540-10000S - 5 Years Limited Warranty
(WAC540-10000S)
Specifications
| Compatible/Used for | Wireless Access Points |
| LAN Ports | Two (LAN) 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet (RJ-45) ports |
| Product Type | Managed Smart Cloud Tri-band 4x4 Wireless Access point |
| Warranty | 5 Years |
| Wifi Ghz/Mbps | 400 Mbps (2.4Ghz), 867 Mbps (Low 5GHz), 1733 Mbps (High 5GHz) |
| Dimensions (W x D x H) | 24.2 x 24.2 x 4.1 cm |
| PoE | 1 port (Power over Ethernet (PoE) IEEE 802.3at) |
| Weight | 0.7Kg |
| SKU | WAC540-10000S |
| Barcode # | 606449128338 |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
Manufacturer Warranty: 5 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






