- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Provide your business with fast, low-latency wireless network connectivity with the Netgear WBE710 BE9400 Tri-Band Wi-Fi 7 Access Point. Featuring a compact design that blends with a variety of environments, this Wi-Fi 7 (802.11be) access point can transfer up to 9.4 Gb/s over the 2.4, 5, and 6 GHz bands for up to 600 simultaneously connected compatible devices.
Multi-Link Operation and Preamble Puncturing technologies help to optimize signals for up to 2500 square feet of coverage. Simply connect the access point's 2.5 Gb/s Ethernet port to a PoE+ compatible device to deliver data and power over a single cable. Your wireless network is secured with WPA3 encryption. You can configure the access point with up to eight SSIDs to separate access privileges. A 4-year subscription to the Netgear Insight Remote Cloud Management platform is included.
(WBE718-111APS)
| Feature | Details |
|---|---|
| Dimensions (W x D x H) | 157 x 157 x 40 mm (6.2 x 6.2 x 1.6 in) |
| Weight | 0.69 kg (1.5 lb) |
| WiFi Standards | 6GHz: 802.11ax/be5GHz: 802.11a/n/ac/ax/be2.4GHz: 802.11b/g/n/ax/be |
| Wireless Mode (Tx x Rx) | 2.4GHz: 2x25GHz: 2x26GHz: 2x2 |
| OFDM/OFDMA | Supports both OFDM and OFDMA |
| MU-MIMO | Bidirectional MU-MIMO |
| MU-MIMO Groups | 37 per group |
| Max Wireless Theoretical Throughput | 9.4 Gbps |
| Max Throughput per Band | 2.4GHz: 688 Mbps5GHz: 2,882 Mbps6GHz: 5,765 Mbps |
| Antenna Gain (Internal) | 2.4GHz: 3.45 dBi5GHz: 5.39 dBi6GHz: 5.49 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) | 802.3at |
| PoE Power Consumption | 25W |
| Secure Socket Layer (SSL) | Yes |
| Router Mode | No |
| WiFi Coverage Range | 2,500 square feet |
| Fast Roaming | Yes |
| Ethernet Ports | 1 × 2.5GbE |
| Management | NETGEAR Insight (Cloud & Local Management) |
| Max SSIDs | 8 SSID wireless networks |
| Security Features | OWE, WPA2-PSK, WPA3-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| SKU | WBE718-111APS |
| Barcode # | 606449169430 |
| Brand | NETGEAR |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
Manufacturer Warranty : 5 years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






