- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(HSTP3T10KEBCWOB)
- Three-phase Design
- Online (Double Conversion) UPS Topology
- Online ECO Mode
- UPS Parallel Expansion
- Dual Inputs
- Generator Compatible
- Pure Sine Wave Output
- Overload Protection
- Maintenance Bypass Switch
- LCD Status Display
- Emergency Power Off (EPO) Port
- PowerPanel® Management Software
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LCD Display: Operation Type Power Status Battery Status Load Status Fault & Warning Other Information Event & Log |
| Display & Graphics | Display |
| LCD | Miscellaneous |
| Certifications & Standards | IP20 CE IEC62040-1 IEC62040-2 |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Sound Emission | 58 dB |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1 km |
| Management | Network Management |
| Relay (Dry Contact) Card | |
| Dry Contact | |
| SNMP/HTTP Remote Monitoring | |
| RS-232 | |
| RS-485 | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 52.10 kg |
| Form Factor | Tower |
| Height | 715 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 840 mm |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Center |
| Server Room | |
| Generator | |
| Efficiency | 95% |
| Overload Protection | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Backup/Run Time (Half Load) | 25 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Battery Characteristics | VRLA/AGM/Gel |
| DC System Voltage | 240 V DC |
| General Information | |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | HSTP3T10KEBCWOB |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | HSTP3T10KEBCWOB |
| Product Name | HSTP3T10KEBCWOB 10000VA Tower UPS |
| Product Series | HSTP3T |
| Brand Name | CyberPower |
| Power Description | Input Voltage |
| 230 V AC | |
| 415 V AC | |
| 400 V AC | |
| 380 V AC | |
| 120 V AC | Output Voltage |
| 380 V AC | |
| 240 V AC | |
| 400 V AC | |
| 230 V AC | |
| 415 V AC | |
| 220 V AC | Waveform Type |
| Pure Sine Wave | Input Voltage Range |
| 228 V AC - 478 V AC | |
| 132 V AC - 276 V AC | Output Frequency |
| 60 Hz | |
| 50 Hz | Input Frequency |
| 40 Hz | |
| 60 Hz | |
| 70 Hz | |
| 50 Hz | Load Capacity (VA) |
| 10 kVA | Load Capacity (Watt) |
| 9 kW | Input Power Factor |
| 0.99 | Output Power Factor |
| SKU | HSTP3T10KEBCWOB |
| Barcode # | 4712856278989 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 52.1000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.930m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





