- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Reliable power backup with flexible configuration suitable for servers and data centers Designed for office, back office, server room and data center application, the RT33 (3-Phase) Series adopts double conversion online topology to offer ideal power solution. The products are compatible with 19" standard rack cabinet. The systems also intelligently control the whole process of the charging and discharging. Last but not least, the systems can be flexibly configured to 3-in/3-out and 3-in/1-out according to the users' needs.
(RT33025KE)
- Three-phase Design
- Online (Double Conversion) UPS Topology
- ECO Mode
- High Density Design
- Flexible System Configuration
- High Output Power Factor*
- Rack Modular Design
- LCD Touch Panel
- Color LCD Panel
- Dual Inputs
- UPS Parallel Expansion
- Generator Compatible
- Pure Sine Wave Output
- Battery Cold Start
- SNMP/HTTP Remote Management Capability (Optional)
- PowerPanel Management Software
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LCD Display: Operation Type Power Status Battery Status Load Status Fault & Warning Other Information Event & Log |
| Display & Graphics | Display |
| LCD | Interfaces/Ports |
| Serial Port | Yes |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | IP20 CE BSMI IEC62040-1 IEC62040-2 |
| Environmental Compliance | Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1 km |
| Sound Emission (A-Weighted) | 58 dB(A) |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 40 |
| Battery Characteristics | VRLA/AGM/Gel/Wet |
| DC System Voltage | 240 V DC |
| Management | Network Management |
| Relay (Dry Contact) Card | |
| Dry Contact | |
| RS-485 | |
| SNMP/HTTP Remote Monitoring | |
| RS-232 | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 27 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Height | 130 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 750 mm |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Generator |
| Office | |
| Server Room | |
| Data Center | |
| Efficiency | 95.5% |
| Overload Protection | Yes |
| Phase | Three Phase |
| General Information | |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | RT33025KE |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | RT33025KE |
| Product Name | RT33025KE 25000VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | RT33 |
| Brand Name | CyberPower |
| Power Description | Input Voltage |
| 230 V AC | |
| 380 V AC | |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| 120 V AC | Output Voltage |
| 240 V AC | |
| 220 V AC | |
| 230 V AC | |
| 415 V AC | |
| 400 V AC | |
| 380 V AC | Waveform Type |
| Pure Sine Wave | Input Voltage Range |
| 228 V AC - 478 V AC | |
| 132 V AC - 276 V AC | Output Frequency |
| 60 Hz | |
| 50 Hz | Input Frequency |
| 40 Hz | |
| 70 Hz | |
| 60 Hz | |
| 50 Hz | Load Capacity (VA) |
| 25 kVA | Load Capacity (Watt) |
| 25 kW | Input Power Factor |
| 0.99 | Output Power Factor |
| SKU | RT33025KE |
| Barcode # | 4712856276589 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 34.0000kg |
| Shipping Width | 0.575m |
| Shipping Height | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





