- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RT33015KE)
- Three-phase Design
- Online (Double Conversion) UPS Topology
- ECO Mode
- High Density Design
- Flexible System Configuration
- High Output Power Factor*
- Rack Modular Design
- LCD Touch Panel
- Color LCD Panel
- Dual Inputs
- UPS Parallel Expansion
- Generator Compatible
- Pure Sine Wave Output
- Battery Cold Start
- SNMP/HTTP Remote Management Capability (Optional)
- PowerPanel Management Software
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LCD Display: Operation Type Power Status Battery Status Load Status Fault & Warning Other Information Event & Log |
| Display & Graphics | Display |
| LCD | Interfaces/Ports |
| Serial Port | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1 km |
| Sound Emission (A-Weighted) | 58 dB(A) |
| Miscellaneous | |
| Certifications & Standards | IP20 CE BSMI IEC62040-1 IEC62040-2 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) | |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Number of Batteries | 40 |
| Battery Characteristics | VRLA/AGM/Gel/Wet |
| DC System Voltage | 240 V DC |
| Management | Network Management |
| RS-485 | |
| Dry Contact | |
| SNMP/HTTP Remote Monitoring | |
| Relay (Dry Contact) Card | |
| RS-232 | Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 25 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Height | 130 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 750 mm |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Generator |
| Server Room | |
| Office | |
| Data Center | |
| Efficiency | 94.5% |
| Overload Protection | Yes |
| Phase | Three Phase |
| General Information | |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | RT33015KE |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpower.com/au |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Model | RT33015KE |
| Product Name | RT33015KE 15000VA Rack/Tower UPS |
| Product Series | RT33 |
| Brand Name | CyberPower |
| Power Description | Input Voltage |
| 380 V AC | |
| 415 V AC | |
| 400 V AC | |
| 230 V AC | |
| 120 V AC | Output Voltage |
| 220 V AC | |
| 380 V AC | |
| 240 V AC | |
| 400 V AC | |
| 415 V AC | |
| 230 V AC | Waveform Type |
| Pure Sine Wave | Input Voltage Range |
| 132 V AC - 276 V AC | |
| 228 V AC - 478 V AC | Output Frequency |
| 50 Hz | |
| 60 Hz | Input Frequency |
| 60 Hz | |
| 50 Hz | |
| 40 Hz | |
| 70 Hz | Load Capacity (VA) |
| 15 kVA | Load Capacity (Watt) |
| 15 kW | Input Power Factor |
| 0.99 | Output Power Factor |
| SKU | RT33015KE |
| Barcode # | 4711027799988 |
| Brand | CYBERPOWER |
| Shipping Weight | 32.4000kg |
| Shipping Width | 0.575m |
| Shipping Height | 0.270m |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





