- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SLSATA20EXT Slimline SATA Extension Cable features one Slimline SATA male connector and one Slimline SATA female connector, allowing you to extend the distance/placement of slim SATA drives within a tower style computer case by 20in - in turn making it easier to position your Slimline capable peripherals (drives etc.) as needed.
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability the SLSATA20EXT supports full SATA 3.0 bandwidth (up to 6Gbps) when used with SATA 3.0 compliant drives and is backed by our lifetime warranty.
(SLSATA20EXT)
StarTech 0.5m Slimline SATA Extension Cable - SATA 3.0 6Gbps
| SKU | SLSATA20EXT |
| Barcode # | 65030833059 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





