- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SAS808782P50 Mini SAS to SAS cable (50cm) features one 36-pin SFF-8087 plug, which fans out to four individual 29-pin SFF-8482 receptacles, providing a reliable solution for connecting multiple SAS HDD drives (with both data and power) to a single mini SAS controller connection.
This high quality internal Mini SAS to SAS cable is designed for long-lasting dependability and reliable performance and is backed by our lifetime warranty.
(SAS808782P50)
| Physical Characteristics | |
| Product Width | 50 mm [2 in] |
| Weight of Product | 94 g [3.3 oz] |
| Wire Gauge | 30 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 50cm Serial Attached SCSI SAS Cable - SFF8087 to 4x SFF8482 |
| Physical Characteristics | |
| Product Length | 0.5 m [1.6 ft] |
| Product Height | 1.5 cm [0.6 in] |
| Color | Red |
| Cable Length | 0.5 m [1.6 ft] |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 98 g [3.5 oz] |
| Package Width | 60 mm [2.4 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Length | 14 cm [5.5 in] |
| Package Height | 60 mm [2.4 in] |
| Connector(s) | |
| Connector B | SFF-8482 (29 pin, Data & Power, Internal SAS) Receptacle |
| SATA Power (15 pin) Plug | |
| Connector A | SFF-8087 (36 Pin, Internal Mini-SAS) Plug |
| SKU | SAS808782P50 |
| Barcode # | 65030848039 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





