- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The LSATA18 SATA Cable features two latching 7-pin data receptacles and supports full SATA 3.0 bandwidth of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives.
The latching connectors lock when connected to a supporting (latchable) SATA port, ensuring a snug, and secured data connection every time to prevent accidental disconnects.
Featuring a low profile, yet durable construction, the flexible design improves airflow and reduces clutter in your computer case, helping to keep the case clean and cool.
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
(LSATA18)
| SKU | LSATA18 |
| Barcode # | 65030818896 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





