- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ESATA2M)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Technical Information
| Cable Length | 2 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Device Supported | Storage Drive |
| Notebook | |
| External Hard Drive | |
| Desktop Computer | |
| Shielding | Yes |
| Cable Type | eSATA |
| Connector Type on First End | eSATA - Male |
| Connector Type on Second End | eSATA - Male |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin eSATA - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin eSATA - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 136.1 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | ESATA2M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2m Shielded External eSATA Cable M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | ESATA2M |
| Barcode # | 65030857659 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





