- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Ideal for use with SAS external storage devices, Host Bus Adapters and RAID controllers, this high quality 18in SAS (29-Pin) to SATA Cable delivers both power (LP4) and data connectivity.
This high quality SAS-SATA cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
*Please note that the SATA controller must support SAS drives.
(SAS729PW18)
StarTech 18in SAS 29 Pin to SATA Cable with LP4 Power - Connect a SAS hard drive to a SATA controller
| SKU | SAS729PW18 |
| Barcode # | 65030824354 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





