- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This shielded eSATA cable offers a high quality 3ft connection between a desktop or laptop computer and external SATA storage devices, allowing you to "externalize" the impressive capabilities offered by Serial ATA.
(ESATA3)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
Technical Information
| Cable Length | 91.44 cm |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Device Supported | Notebook |
| Desktop Computer | |
| Storage Device | |
| Shielding | Yes |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type on First End | eSATA - Male |
| Connector Type on Second End | eSATA - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin eSATA - Male |
| eSATA - Male | |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin eSATA - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 65.2 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | ESATA3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ESATA3 |
| Product Name | 3 ft Shielded External eSATA Cable M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | ESATA3 |
| Barcode # | 65030818469 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





