- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This internal mini-SAS cable provides a cost-saving solution for connecting a SAS or SATA adapter to a SAS or SATA backplane that has an SFF-8087 connection.
The cable is compatible with 12Gbps SAS drives as well as 6Gbps SATA drives.
The SAS87431M is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.
(SAS87431M)
StarTech 1m Internal SFF-8087 to SFF-8643 Mini-SAS Cable - Internal Mini-SAS Cable - SFF-8087 to SFF-8643 - 1 m - Compatible with 12Gbps SAS drives and backward compatible with 6Gbps SAS and SATA drives - Cost-effective replacement cable - Guaranteed reliability with a lifetime warranty
| SKU | SAS87431M |
| Barcode # | 65030866071 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





