- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DP2MDPMF3 3ft DisplayPort™ to Mini DisplayPort 1.2 Cable Adapter turns a Mini DP male connector into a regular DisplayPort male connector, making it easy to connect a Mini DisplayPort-equipped monitor to a laptop that only provides a standard DisplayPort output (e.g. Toshiba® etc.).
The DP to Mini DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.
The DP2MDPMF3 is backed by StarTech.com’s Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.
(DP2MDPMF3)
| Certifications & Standards | CMG Rated |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Cable Length | 91.44 cm |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | Notebook |
| Audio/Video Device | |
| Monitor | |
| Computer | |
| Jacket Type | CMG |
| Features | DPCP |
| Strain Relief | |
| HDCP | |
| Multi-Stream Transport (MST) Support | |
| Molded | |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Weight (Approximate) | 2 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Product Type | A/V Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2MDPMF3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort/DisplayPort Audio/Video Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| Packing | Bagged |
| SKU | DP2MDPMF3 |
| Barcode # | 65030842747 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





