- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The USBPLATELP 2 Port Low Profile USB Bracket converts the USB pins on a USB 2.0 motherboard header to 2 standard USB A ports.
An ideal solution for small form factor computer cases, the slot plate can be mounted on the rear panel of your low profile or thin client computer case - adding two USB female ports for simple connection to USB peripheral devices.
The USB motherboard adapter cable is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
(USBPLATELP)
StarTech 2 Port USB A Female Low Profile Slot Plate Adapter
| SKU | USBPLATELP |
| Barcode # | 65030831772 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





