- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This DMS 59 to dual VGA Y cable allows you to break out one LFH 59 or LFH 60 (DMS 59 and DMS 60) connection on Matrox Qid, nVidia Quadro, and PNY Quadro graphics cards into two high density DB15 female connectors, letting you connect two VGA monitors for a cost-effective dual monitor solution.
Expertly designed and constructed of only high quality materials, the DMSVGAVGA1 DMS 59 to dual VGA Y cable is backed by our Lifetime Warranty.
Equivalent Part numbers:
HP: GS567AA, GS567AAR
PNY: 91004085-T
(DMSVGAVGA1)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.91 kg |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cable Length | 20.32 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Monitor |
| Graphics Card | |
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | DMS-59 - Male |
| Number of Ways | 2-way |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 2 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 59-pin DMS-59 - Male |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DMSVGAVGA1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | LFH 59 Male to Dual Female VGA DMS 59 Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DMSVGAVGA1 |
| Barcode # | 65030828079 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001250000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





