- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The CPNTA2HDMI Component to HDMI® Video Converter with Audio lets you convert and combine analog component video (YPbPr and YCbCr) with corresponding audio (digital or analog) into a single HDMI output.
The component to HDMI converter supports high definition video resolutions of up to 1080p and 5.1 channel audio, providing the quality and convenience of HDMI without the expense of having to upgrade output devices for HDMI compatibility.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
(CPNTA2HDMI)
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 270.2 g |
| Length | 100.1 mm |
| Height | 30 mm |
| Width | 77 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | CPNTA2HDMI |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Component to HDMI Video Converter with Audio |
| Brand Name | StarTech.com |
Technical Information
| Connector Type on First End | RCA Audio - Female |
| RCA Video - Female | |
| Mini-phone Audio - Female | |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RCA Audio Female |
| 3 x RCA Video Female | |
| 1 x Mini-phone Audio Female | |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female |
| SKU | CPNTA2HDMI |
| Barcode # | 65030824682 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.5300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.210m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





