- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The StarTech.com DP2DVIADAP DisplayPort DVI adapter lets you connect a DVI-D display to a DisplayPort video source (e.g. DisplayPort video cards, etc.), eliminating the expense of having to upgrade to a DisplayPort enabled display while providing a hassle-free connection to any DisplayPort video card/signal source.
The DVI/DisplayPort adapter supports display resolutions up to 1920x1200, allowing you to take full advantage of single link DVI capability.
DP2DVIADAP is a passive adapter that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2DVIADAP)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 18 g |
| Length | 63.5 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Width | 40.6 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | DP2DVIADAP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2DVIADAP |
| Product Name | DisplayPort DVI Video Adapter Converter |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | HDCP 1.3 |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Passive | |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1200 |
| Adapter Type | DisplayPort/DVI |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-D Digital Video Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort Digital Audio/Video Male |
| SKU | DP2DVIADAP |
| Barcode # | 65030835824 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





