- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The StarTech.com DP2VGA DisplayPort to VGA adapter lets you connect a VGA computer monitor to a DisplayPort video card or other DisplayPort source, eliminating the expense of upgrading the monitor for compatibility.
The DP to VGA adapter uses an integrated chip to provide an active digital to analog conversion.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(DP2VGA)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 7.62 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| Computer | |
| Docking Station | |
| Monitor | |
| PC | |
| Workstation | |
| Projector | |
| Features | Display Data Channel (DDC) Compatible |
| Screw Lock | |
| EMI Protection | |
| Active | |
| Extended Display Identification Data (EDID) | |
| Noise Protection | |
| Latching Connector | |
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | HD-15 - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.7 g |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DP2VGA |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DP2VGA |
| Product Name | DisplayPort To VGA Adapter - Active - 1080p - DP to VGA Adapter |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DP2VGA |
| Barcode # | 65030834551 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





