- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAFMBK DVI-A to VGA Display Adapter (F/M) is used to convert a DVI male connector to a VGA male connector.
The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials, to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Please Note: This product is intended for connections between DVI-I devices, passing an analog signal, to VGA devices.
(DVIVGAFMBK)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Features | Passive |
| Screw Lock | |
| Molded | |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Digital Video Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 34 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAFMBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DVI to VGA Cable Adapter - Black - F/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIVGAFMBK |
| Barcode # | 65030841689 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





