- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GCMDP2DPMF Mini DisplayPort to DisplayPort adapter/converter allows you to add a standard DisplayPort connection port to your existing laptop or Mac® Mini. Easy to use and install, this cost-effective solution makes it easy for you to go from Mini DP to DP, in order to get the most from your Mini DisplayPort device.
(GCMDP2DPMF)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | GCMDP2DPMF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter Converter - M/F |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17 g |
| Length | 22.9 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Technical Information
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Adapter Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Female |
| SKU | GCMDP2DPMF |
| Barcode # | 65030840798 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





