- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ multiport video adapter offers a portable solution for connecting your USB Type-C laptop to a VGA, DVI, HDMI® or Mini DisplayPort (mDP) display.
All-in-One Video Connectivity with Travel in Mind
Avoid the hassle of carrying different adapters, with a 4-in-1 USB-C monitor adapter. With VGA, DVI, HDMI and mDP output, you can connect your laptop to any display using this multiport adapter.
The adapter features a magnetic retainer that guides the breakout cable into place for quick, secure portability. With a durable aluminum enclosure, the adapter can withstand being carried in your travel bag.

Ultra HD 4K 60Hz Resolution
The HDMI and mDP outputs on this USB-C video adapter support UHD resolutions up to 4K 60Hz, while the VGA and DVI outputs support HD resolutions up to 1920 x 1200.
Stylish Connectivity for Your MacBook, MacBook Pro, or Any Laptop
The USB-C adapter has a Space Gray housing and built-in USB-C cable designed to match your Space Gray MacBook, or MacBook Pro. The adapter is compatible with USB-C DP Alt Mode devices.

The adapter is also available with 4K 30Hz HDMI resolution support, in three colors: Space Gray (CDPVDHDMDPSG), Rose Gold (CDPVDHDMDPRG) and Silver (CDPVGDVHDMDP), so you can choose an adapter that matches your laptop or your color preference.
CDPVDHDMDP2G is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(CDPVDHDMDP2G)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Plug and Play |
| HDCP 1.4 | |
| HDCP 2.2 | |
| Active | |
| Connector Type on First End | USB Type C |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| HDMI Digital Audio/Video - Female | |
| DVI-I Digital Video - Female | |
| HD-15 - Female | |
| Maximum Resolution Supported | 4096 x 2160 |
| Adapter Type | DVI/HDMI/Mini DisplayPort/USB/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female |
| 1 x 20-pin Mini DisplayPort DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video Female | |
| 1 x 15-pin HD-15 VGA Female | |
| 1 x 29-pin DVI-I Video Female |
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C Multiport Video Adapter - 4-in-1 Aluminum - 4K 60Hz - Space Gray |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 185 g |
| Length | 175.3 mm |
| Height | 30.5 mm |
| Width | 142.2 mm |
| Product Color | Space Gray |
| Product Material | Aluminium |
| SKU | CDPVDHDMDP2G |
| Barcode # | 65030878586 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





