- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This rose gold USB-C™ multiport video adapter offers a portable solution for connecting your USB Type-C laptop to a VGA, DVI, HDMI® or Mini DisplayPort display. The adapter is also available in silver (CDPVGDVHDMDP) and space gray (CDPVDHDMDPSG).

All-in-One Video Connectivity with Travel in Mind
Avoid the hassle of carrying different adapters for different displays with this 4-in-1 USB-C adapter. With VGA, DVI, HDMI and mDP output, you can connect your laptop to virtually any display, a convenient plug-and-play solution for travel or Bring Your Own Device (BYOD) applications.

Astonishing Picture Quality
The HDMI and mDP outputs on this USB-C video adapter support UHD 4K resolutions, providing four times the picture quality of high-definition 1080p. All of the outputs (HDMI, mDP, VGA, DVI) can support high-definition resolutions of up to 1920 x 1200.
Stylish Connectivity
The USB Type-C adapter has an aluminum housing designed to match your rose gold MacBook and is compatible with any device that supports USB-C DP Alt Mode. Featuring a built-in USB-C cable with magnetic cable manager, the USB-C video adapter conveniently stores away for easy travel.

The CDPVDHDMDPRG is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
(CDPVDHDMDPRG)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Plug and Play |
| HDCP 1.4 | |
| HDCP 2.2 | |
| Active | |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| DVI-D Digital Video - Female | |
| HDMI Digital Audio/Video - Female | |
| Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Female | |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Adapter Type | DVI/HDMI/Mini DisplayPort/USB/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video Female |
| 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video Female | |
| 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video Female | |
| 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 180 g |
| Length | 170.2 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Width | 142.2 mm |
| Product Color | Rose Gold |
| Product Material | Aluminium |
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Part Number | CDPVDHDMDPRG |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4-in-1 USB-C Multiport Video Adapter - Aluminum - 4K 30Hz - Rose Gold |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | CDPVDHDMDPRG |
| Barcode # | 65030878777 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





