- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C to DVI adapter (digital only) lets you connect your USB Type-C device to any DVI display, including televisions, Apple Cinema HD Display and other DVI dual-link monitors.
Ultimate Compatibility
With an active conversion, this USB Type-C to DVI adapter ensures compatibility with DVI dual-link monitors and displays, which eliminates having to upgrade your DVI display to a newer model for the sake of compatibility.
Ideal for Travel
With its compact, lightweight design, this active USB-C to DVI-I adapter offers a convenient travel accessory to carry with your USB-C-equipped computer, fitting easily into your laptop bag or carrying case. Its ultra-portable design makes this display adapter perfect for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office, or on the road.
As well, this DVI converter is powered by the host device's USB-C port, eliminating the need for additional cords or chargers.
Uncompromised Picture Quality
This DVI adapter can handle full dual-link resolutions up to 2560x1600 with the ability to mirror your display or extend your desktop. Alternatively, the USB 3.1 to DVI adapter can support single-link displays with resolutions up to 1920x1080.
With easy plug-and-play connectivity, this DVI video adapter offers a hassle-free setup.
CDP2DVIDP is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
Note: This adapter features a DVI-I connector that will output a digital signal only. It does not support passive VGA.
(CDP2DVIDP)
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Type | Video Adapter |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to DVI Adapter - Dual-Link Connectivity - Active Conversion |
| Brand Name | StarTech.com |
| Weight (Approximate) | 65.2 g |
| Length | 86.4 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Width | 45.7 mm |
| Product Color | Space Gray |
| Product Material | Metal |
| Features | Active |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Maximum Resolution Supported | 2560 x 1600 |
| Adapter Type | DVI/USB |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB Type C USB 3.1 Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Video Female |
| SKU | CDP2DVIDP |
| Barcode # | 65030873598 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
| Shipping Cubic | 0.000850000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





