- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(RS5000-LCFSWR)
Miscellaneous
| Application/Usage | Industrial |
| Manufacturing | |
| Warehouse | |
| Retail | |
| Transportation | |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
Technical Information
| Barcode Symbology Supported |
|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Distance | 635 mm |
| Scanner Range | Standard Range |
| Drop Specification | Multiple 4 ft. /1.2 m drops to concrete over the operating temperature range |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scan Rate | 116 scan/s |
| Image Sensor Type | Imager |
| Cable Type Included | USB |
| Scan Engine Model | SE4710 |
| Scanning Capability | 2D |
| 1D | |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Maximum Ambient Light | 96900 lux |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 0.13 mm |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 0.51 mm |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 0.25 mm |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 0.13 mm |
General Information
| Product Type | Barcode Scanner |
| Manufacturer Part Number | RS5000-LCFSWR |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com/ap/en.html |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Model | RS5000 |
| Product Name | RS5000 1D/2D Corded Ring Scanner |
| Brand Name | Zebra |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 76 g |
| Form Factor | Wearable |
| Length | 50.8 mm |
| Width | 32 mm |
| Depth | 27.9 mm |
| Product Color | Dark Grey |
| Rugged | Yes |
| SKU | RS5000-LCFSWR |
| Brand | ZEBRA |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





