- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ELEMENTS range of ALOGIC adapters provides an easy and effective way to convert a DisplayPort signal from a computer for viewing on a display with a HDMI input. The ALOGIC Elements range of products are designed for affordability and value for money for your everyday applications. Connect the DisplayPort end of the adapter to your computer and the HDMI end connects to the HDMI cable connected to the display. The adapter has an ABS construction for durability and uses shielded cable for minimal loss of signal.
* Shielded Cable to minimize EMI and RFI
* Resolution capability of up to 1920 X 1080
* (1) DisplayPort Male to (1) HDMI Female
* Converts displayport signal to HDMI signal* Shielded cable* ALOGIC PE Bag Packaging* Warranty: 1 Year
(DP-HDMI-ADPC)
Specifications
| Compatible/Used for | Display Port to HDMI |
| Product Type | DisplayPort to HDMI Adapter |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Connector Type | HDMI |
| Features | * Converts displayport signal to HDMI signal* Shielded cable* ALOGIC PE Bag Packaging* Warranty: 1 Year |
| SKU | DP-HDMI-ADPC |
| Barcode # | 9350784002112 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





