- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The HDMI (F) to HDMI (F) Coupler - Female to Female is used to connect two HDMI cables. The most typical application is when a an existing installed cable needs to extended further, the HDMI coupler avoids the need to re-install a complete new cable and allows for the use if another cable of the required length to be connected to the existing cable by using the coupler in between them.
* Output: HDMI Type A Female x 1
* Input: HDMI Type A Female x 1
* Data Rate: Uncompressed Audio and Video
* Physical Characteristics: Moulded design for durability
Package Includes
HDMI Coupler x 1
* Moulded design for durability
* Transmits uncompressed Audio and Video.
* Warranty: Lifetime
(HDFFR)
| SKU | HDFFR |
| Barcode # | 9350784013637 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





