- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Back-UPS, Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery
SKU: BK500EI | Brand: APC Brand
Key Features
- <a>Replacement battery (1)</a> is available
- Compact size acommodates installation in a variety of environments
- Data line protection ensures complete protection of your equipment from surges
- LED display provides easy-to-read status of unit and utility power conditions
- Restore power backup capacity with user-replaceable battery (RBC2 sold separately)
- Restore power backup capacity with user-replaceable battery (RBC17 sold separately)
Description
This APC Back-UPS offers power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business.
The 500VA tower UPS has 4 total outlets, 3 of which are battery back up and surge protection, and one that is surge protection only.
It has a surge energy rating of 310 Joules.
It provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone, fax, modem or DSL.
Its dimensions are 16.5 x 9.1 x 28.4 cm and 6.32kg.
The BK550EI ensures office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts.
This UPS has a 2-year warranty and CE product certification.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Replacement battery
(BK500EI)
Specifications - BK500EI
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Maximum input current | 7 A |
| Switching current capacity | 7 A |
| Input voltage limits | 160...300 V adjustable 180...266 V |
| Network frequency | 47...63 Hz 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Rated power in W | 300 W |
| rated power in VA | 500 VA |
| Output connection type | 3 IEC 60320 C13 1 IEC 60320 C13 surge 2 IEC Jumpers surge |
| USB Charging Port | None |
| Maximum configurable power in VA | 500 VA |
| Maximum configurable power in W | 300 W |
| Transfer time | 6 ms typical : 10 ms maximum |
| UPS type | Standby |
| Wave type | Stepped approximation to a sinewave |
| Output frequency | 47...63 Hz sync to mains 50/60 Hz +/- 1 Hz unsynchronised |
Complementary
| Battery capacity | 7.0 Ah |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Control panel | LED status display with on line : on battery : replace battery and overload indicators |
| Free slots | 0 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | USB port |
| Surge energy rate | 310 J |
| Noise suppression | Full time multi-pole noise filtering : 5% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449 |
| Number of cables | 2 |
| Colour | Beige |
| Height | 165 mm |
| Width | 91 mm |
| Depth | 284 mm |
| Net weight | 6.32 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| Two post mountable | 0 |
| USB compatible | Yes |
| Provided equipment | CD with software Documentation CD 1 x detachable IEC power cord 1 x detachable 1.2 m IEC power cord Telephone cable USB cable Warranty card |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Back-UPS |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | C-Tick CE GOST VDE |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15…45 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Acoustic level | 40 dBA |
| Heat dissipation | 24 Btu/h |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Extended runtime | 0 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Number of battery replacement quantity | 1 |
| Battery life | 4…6 year(s) |
| Replacement battery | RBC2 |
| Battery charger power | 10 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 17.800 cm |
| Package 1 Width | 24.100 cm |
| Package 1 Length | 36.800 cm |
| Package 1 Weight | 7.050 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 30 |
| Package 2 Height | 105.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 490.000 kg |
| SCC14 | 10731304016356 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 Battery|24 UPS |
| SKU | BK500EI |
| Barcode # | 731304016359 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 6.4000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.190m |
| Shipping Length | 0.410m |
| Shipping Cubic | 0.018696000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.apc.com/
1800 652 725
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






