- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, Tower, 230V, 4x IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, LCD, Extended runtime
SKU: SRV2KIL | Brand: APC Brand
Key Features
- 2000VA/1600W double-conversion on-line pure sine wave tower UPS
- High operating efficiency in energy-saving ECO mode
- Add up to 4 external battery packs (SRV72BP-9A) for extended runtime
- Easy-to-read LCD interface for detailed and accurate information on UPS status
Description
This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity.
This 2000VA double-conversion on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions.
The SRV comes with IEC 320 C14 input and 3x IEC 320 C13 outlets.
The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9901l) that enables network-based UPS monitoring and management.
The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.
The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS.
The UPS and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty.
Ideal for small data centers, manufacturing facilities, computer rooms, network storage devices, telecommunication, and healthcare IT.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Communication Options
Subscriptions
FWENMC1P-ST1Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 1 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST2Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 2 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST3Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 3 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST4Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 4 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST5Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 5 year, Secure NMC S...
FWENMC1P-ST6Y-DIGI
Subscription, Network Management Cards, 6 year, Secure NMC S...
(SRV2KIL)
Specifications - SRV2KIL
Overview
| Presentation | High quality, Double-conversion On-line UPS designed for essential power protection needs even in the most unstable power conditions. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Main Input Voltage | 230 V AC 1 phase |
| Input voltage | 220 V 240 V |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Input voltage limits | 110...285 V half load 160...280 V full load |
| Network frequency | 40...70 Hz auto sensing |
| Output voltage | 220 V 240 V |
| Rated power in W | 1600 W |
| rated power in VA | 2000 VA |
| Output connection type | 4 IEC 60320 C13 |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 3 % |
| Maximum configurable power in VA | 2000 VA |
| Maximum configurable power in W | 1600 W |
| UPS type | On-Line |
| Wave type | Sine wave |
| Efficiency | 88 % (full load) |
| Output frequency | 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains |
Complementary
| Additional information | Configurable for 220 : 230 or 240 nominal output voltage |
| Battery type | Lead-acid external included |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| Free slots | 1 |
| Alarm | Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : overload continuous tone alarm |
| UPS connectivity | Serial port USB port Available expansion slot |
| Surge energy rate | 600 J |
| Cable length | 1.5 m |
| Number of cables | 1 |
| Colour | Black (RAL 7010) |
| Height | 336 mm |
| Width | 335 mm |
| Depth | 425 mm |
| Net weight | 45.4 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Tower |
| USB compatible | Yes |
| Mounting position | Vertical |
| Number of power module filled slots | 0 |
| Number of power module free slots | 0 |
| Redundant | No |
| Range of product | Easy UPS On-Line |
| Product or component type | Uninterruptible power supply (UPS) |
Environment
| Product certifications | CE UKCA EAC TISI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Ambient air temperature for operation | 0…40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20…50 °C |
| Storage altitude | 0…15000 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 745 Btu/h |
| Operating altitude | 0...3000 m |
Batteries & Runtime
| Run Time | View Runtime Graph |
| Efficiency | View Efficiency Graph |
| Battery type | Lead-acid battery |
| Battery voltage | 72 V |
| Extended runtime | 1 |
| Number of battery filled slots | 0 |
| Number of battery free slots | 0 |
| Battery recharge time | 5.5 h |
| Battery life | 3…5 year(s) |
| Battery charger power | 350 W rated |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 2 |
| Package 1 Height | 46.5 cm |
| Package 1 Width | 56 cm |
| Package 1 Length | 56.5 cm |
| Package 1 Weight | 49.3 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRV2KIL |
| Barcode # | 731304343370 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 49.3000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






