- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

APC Roof Fan Tray 208/230VAC 50/60HZ for NetShelter SX 600mm Wide x 1070mm Deep Enclosures
(ACF502)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Fan Information
| Maximum Airflow | 3114.9 L/min |
| Airflow Details |
4 x 110CFM |
General Information
| Product Type | Cooling Fan |
| Manufacturer Part Number | ACF502 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ACF502 |
| Product Name | Netshelter SX Roof Fan Tray |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage | Cabinet |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
APC NetShelter SX |
| Certifications & Standards |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.39 kg |
| Fan Height | 59.94 mm |
| Fan Width | 574.29 mm |
| Fan Depth | 892.56 mm |
| Fan Material | Plastic |
| SKU | ACF502 |
| Barcode # | 731304234661 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 12.5700kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






