Don't pay: $20,600.00
$17,910.00
SAVE $2,690.00 (13%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(SRTG15KXLI)
Controls/Indicators
| Status Indicators |
LED Status Indicators: |
Miscellaneous
| Software Included | Powerchute |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Management
| Alarm | Overload |
| Low Battery | |
| On Battery |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Hot-swappable |
| Replaceable Battery | Yes |
| DC System Voltage | 192 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 2.01 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 45°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 58 dB(A) |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 400 V AC |
| 230 V AC | |
| 380 V AC | |
| 415 V AC | |
| Load Capacity | 15 kVA |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 285 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 142.50 kg |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 7U |
| Height | 306 mm |
| Width | 400 mm |
| Depth | 700 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | SRTG15KXLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS RT 15kVA 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | RT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Application/Usage | Industry |
| Medical | |
| Server | |
| Business | |
| Voice/Data Network | |
| Critical System | |
| IT Equipment | |
| Network | |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire (3P + N + E) |
| Transfer Time | 0 ns |
| SKU | SRTG15KXLI |
| Barcode # | 731304411888 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 80.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






