- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The EC1000 Energy Box is the latest evolution of ATEN's energy intelligence solutions. It is the intelligent, cost effective solution to monitor ATEN's Energy PDUs – to ensure safe and effective energy-saving power management.
The EC1000 Energy Box has four Energy Sensor ports to connect to four Energy PDU modules and four Environment Sensor ports for external sensors to monitor environmental conditions. Each environmental sensor can provide measured readings of temperature, humidity, and differential pressure from separate areas of a data room, giving a wide range of monitoring and protection you need.
The Energy Box allows power and environmental data to be monitored and displayed at the rack or remotely for easy viewing and maintenance. The Energy Box is a standalone unit with Over IP monitoring that is controlled by ATEN´s eco DC Web GUI.
The EC1000 Energy Box features real-time status, system logs, threshold alerts, and event notifications. The EC1000 logs power and environmental conditions according to customizable minimum/maximum thresholds set for electrical current, temperature, humidity, and differential pressure.
Remote monitoring offers secure access with 128bits SSL encryption, and customizable account policies for user management. Remote authentication supports RADIUS and additional management interfaces including HTTP, HTTPS, and SNMPv1&v2&v3 (Read, Write, Trap). Event notifications can be monitored via Syslog/SMTP/SNMP trap and audible alarms for real–time local and remote alerting.
When used in conjunction with ATEN´s Energy PDUs* and eco DC Energy Management Web GUI*, the EC1000 allows you to conveniently upgrade your cabinet with remote energy management functionality to make your server room go green quickly and cost-effectively.
* ATEN series of low cost Energy PDUs (PE1216/PE1324) and energy management Web GUI – eco DC are available at www.aten.com.
Package Contents
- 1x EC1000 Energy Box
- 1x Power Adapter
- 1x Mounting Kit
- 4x RJ-45 Cables
- 1x User Instructions
(EC1000-AX-G)
| Energy PDU Connections | 4 |
| Port Selection | Pushbutton |
| Connectors | |
| Energy Sensor Port | 4 x RJ-45 Female |
| Environment Sensor Ports | 4 x RJ-11 Female |
| Power | 1 x DC Jack |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 Female |
| Switches | |
| Reset | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Selection | 1 x Selection Pushbutton |
| LEDs | |
| PDU Status | 4 (Orange) |
| Environment Sensor Status | 4 (Green) |
| Selected | 1 digit 7-segment (Orange) |
| Power | 1 (Blue) |
| Link | 1 (Orange/Green) 1 (Green) |
| Monitoring Range | 100–240V, 50/60Hz, 0A to 32A(per port) LED Display Resolution: 0.1A Precision: ±0.1A@0 ~ 1A, ±1% >1A |
| Power Consumption | DC5V:2.93W:14BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0-50°C |
| Storage Temperature | -20-60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.59 kg ( 1.3 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 7.59 x 4.40 cm (7.87 x 2.99 x 1.73 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | EC1000-AX-G |
| Barcode # | 4710423778115 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 1.7300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





