- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VK112EU is a fully-customizable 12-button keypad designed for use with the ATEN Control System. The keypad provides an interface to control devices in a room from a standard wall mounted faceplate. Created with flexibility in mind, the 2-gang keypad can be laid out in 125 different combinations of 6 to 12 buttons that snap together as easy as Lego’s. By connecting to the VK2200 / VK1200 / VK2100A / VK1100A Control Box or VK0100 / VK0200 Control Pad over a LAN, users will find it’s effortless using VK6000 software to configure the desired control of any connected device from the keypad. With the buttons ready to go, users have instant and smart control of the facilities from a keypad or keypads that can manage any device in the room. The VK112EU is an affordable solution, perfect to serve as the primary interface in meeting rooms, or as secondary device control in classrooms and conference centers.
Note: This model is also available in black color – Part number: VK112EU1, which is a built-to-order product. To place an order, please contact your regional ATEN representative.
Keypad Layout Example

Custom button placement on the keypad can be set in 125 different combinations of 6 to 12 buttons. The example above shows the 12 most commonly used.
Package Contents
- 1x VK112EU 12-Button Keypad (EU, 2 Gang)
- 1x Button Pack
- 1x Terminal Block
- 1x Faceplate
- 1x User Instructions
(VK112EU-AT)
| Interfaces | |
| Ethernet | • 1 x RJ-45 Female, 10/100Base-T • Supported Protocol: ARP, ICMP, TCP/IP, DHCP, HTTPS • DHCP-enabled. The following default IP settings will be used if no IP is assigned within 30 seconds: IP: 192.168.0.60 Subnet Mask: 255.255.255.0 |
| Keypad Layout | 6~12 buttons customizable in 125 keypad layouts |
| Switches | |
| Controller ID | 1 x 16-segment Switch |
| Keypad ID | 1 x 8-segment Switch |
| Reset Button | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| Power Consumption | DC5V:1.25W:6BTU POE:1.56W:7BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 – 50°C |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.17 kg ( 0.37 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 8.32 x 14.76 x 4.80 cm (3.28 x 5.81 x 1.89 in.) |
| Faceplate Dimensions (L x W x H) | 8.62 x 15.12 x 0.92 cm (3.39 x 5.95 x 0.36 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VK112EU-AT |
| Barcode # | 4719264646362 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





