- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The VK248 8-Channel Relay Expansion Box provides an additional eight channels of relay output for a flexible expansion of the ATEN Control System. This allows users to control additional devices such as screen, projector lifts and blinds in environments where more devices are required. With the advantage of an Ethernet-based connection, the expansion box easily connects to the VK2100 Control Box via a LAN connection from a variety of locations across a network.
Package Contents
- 1x VK248 8-Channel Relay Expansion Box
- 1x Mounting Kit
- 9x Terminal Blocks
- 1x User Instructions
(VK248-AT)
| Interfaces | |
| Relay | • 8 normally open relays (8 x 2-pole terminal block) • Contact Rating: Max 24 VDC, 2A |
| Ethernet | • 1 x RJ-45 Female, 10/100Base-T • Supported Protocol: ARP, ICMP, TCP/IP, DHCP, HTTPS, SSH • DHCP-enabled. The following default IP settings will be used if no IP is assigned within 30 seconds: IP: 192.168.0.60 Subnet Mask: 255.255.255.0 |
| Switches | |
| Controller ID | 1 x 16-segment Switch |
| Expander ID | 1 x 8-segment Switch |
| Reset Button | 1 x Semi-recessed Pushbutton |
| USB | 1 x USB Type A (Firmware upgrade only) |
| Power Consumption | DC5V:2.82W:24BTU DC48V:3.53W:27BTU |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 – 50°C |
| Storage Temperature | –20 – 60°C |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Power | |
| Output | 12 VDC, 300 mA |
| Physical Properties | |
| Housing | Metal |
| Weight | 0.65 kg ( 1.43 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 7.58 x 4.20 cm (7.87 x 2.98 x 1.65 in.) |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| SKU | VK248-AT |
| Barcode # | 4719264644757 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.7800kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





